حجت الاسلام فصیحی غزنوی در گفتگو با شفقنا: آسیب وارده گروههای افراطی و تکفیری به دین اسلام جبران ناشدنی است/ بیداری اسلامی و آگاهی مسلمانان راه مبارزه
139 بازدید
موضوع: ادیان و مذاهب
مصاحبه کننده : شفقنا (خبرگزاری شیعیان افغانستان)
محل مصاحبه : مشهد مقدس
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت شفقنا
تعداد شرکت کننده : 0

سه شنبه ، 29 دلو 1392 ، 17:08

حجت الاسلام فصیحی غزنوی در گفتگو با شفقنا: آسیب وارده گروههای افراطی و تکفیری به دین اسلام جبران ناشدنی است/ بیداری اسلامی و آگاهی مسلمانان راه مبارزه با افراط گرایان است

خبرگزاری شیعیان افغانستان(شفقنا افغانستان)

حجت الاسلام والمسلمین قربانعلی فصیحی غزنوی، استاد دانشگاه جامعة المصطفی و کارشناس مسائل مذهبی رادیو دری(برون مرزی) در گفتگو با شفقنا اساسی ترین عامل افراط گرایی را جهل دانسته و بیداری اسلامی و افزایش سطح آگاهی مسلمانان را راه مبارزه با فرقه های جدید بیان کرد.

وی درباره آغاز اختلافات و شاخه شاخه شدن مسلمانان در صدر اسلام گفت: اسلام تا زمان رحلت پیامبر اکرم(ص) یک دین واحد، یکپارچه و منسجم بود اما پس از رحلت ایشان، مسلمانان به دو گروه انصار و مهاجر تقسیم شدند و این آغاز اختلاف بین مسلمانان بود.

وی افزود: در ادامه این اختلافات مسلمانان به پنج مذهب تقسیم شدند که عبارتند از: مذهب مالکی ، مذهب شافعی ،مذهب حنبلی، مذهب حنفی و مذهب جعفری . با توجه به مخالفت های خلفای بنی امیه و بنی عباس با مذهب جعفری(تشیع) ،چهار مذهب دیگر آزادتر نسبت به مذهب جعفری تبلیغات خاص خود را انجام می دادند و به صورت گروه بزرگتر در آن زمان فعالیت می کردند؛ اما با وجود تمام مشکلات مذهب جعفری تاکنون پا برجاست و به عنوان مذهب شیعه و اسلام فعالیت می کند.

حجت الاسلام فصیحی درباره موارد تفاوت تشیع و اهل سنت گفت: شیعه و سنی در زمینه های اعتقادی،اندیشه ها،عملی ،فقهی و ... با یکدیگر اختلاف نظر دارند .به عنوان مثال : شیعه مسئله امامت و عدالت را به عنوان یک اصل اساسی می دانند اما اهل سنت این را به عنوان اصل نمی پذیرند .

استاد جامعة المصطفی در رابطه با علل بوجود آمدن فرقه های افراط گرا در ادیان به ویژه دین اسلام گفت : ما مسلمانان همانطور که قبلا ذکر شده است ،پنج مذهب عمده داریم(مالکی،شافعی،حنبلی،حنفی و جعفری) که این مذاهب حول مسائل اعتقادی اسلام و قرآن حرکت و فعالیت دارند. متاسفانه در سال های اخیر فرقه هایی بوجود آمده اند که خود را مسلمان و مذهبشان را اسلامی معرفی می نمایند که به هیچ عنوان اینطور نیست. به غیر از پنج مذهب اصلی سایر مذاهب در غالب اسلام فرقه های نوظهور هستند که اعمال وحشیانه و به دور از تصور مسلمانان انجام می دهند.

وی تاکید کرد: فرقه هایی چون وهابیت،القاعده،طالبان و تکفیری ها اصلا ریشه در اسلام ندارند و برای کسب قدرت ، اقتصاد ، سیاست های خارجی یا اجتماعی و پشتیبانی کشورهای استکباری جهان، برای کمرنگ کردن دین اسلام و نقش مسلمانان بوجود آمده اند.

این عالم دینی ادامه داد: فرقه وهابیت نه تنها مذهب شیعه بلکه همه مذاهب را زیر سوال برده و هر کسی را که با فکر و اندیشه آنها هم طراز نباشد، در مقابل خود می بینند و یکسری مطالب و اندیشه ها را نیز بدون تحلیل و تحقیق و بررسی وارد دین اسلام کرده اند و به عنوان اندیشه ی اسلامی ترویج می کنند.  البته در حال حاضر هر کدام از این فرقه ها به شاخه های مختلفی تقسیم شده اند و با یکدیگر نیز اختلاف دارند و مصداق این جمله باشند ." اللهم اشغل الظالمین بالظالمین."

فصیحی خاطر نشان کرد: مسلمان واقعی کسی است که همان مقدار که به مذهب خود احترام می گذارد به همان اندازه با سایر افراد مذاهب با احترام برخورد داشته باشد .در رابطه با همین موضوع ،شیخ شلتوت در جامعه مصر گفته است : عمل به فتواهای علمای شیعه بلامانع و جایز است.امام علی (ع) می فرماید : جاهل را ندیدم مگر اینکه یا افراط گر هستند یا تفریطی .

کارشناس مسائل مذهبی افراط گرایی را ناشی از جهل عنوان کرده و تصریح کرد: اساسی ترین عامل افراط گرایی جهل است . فرقه نوظهور تکفیری ها یا اشخاصی که دست به عمل ناشایست انتحار می زنند آنقدر در جهالت به سر می برند که هنگام عمل انتحاری غسل کرده و دستان خود را حنا می کنند و در این اندیشه هستند که بعد از مرگ بلافاصله وارد بهشت می شوند. در اینجا عده ای از سادگی و جهل و احساسات این افراد استفاده کرده و خود آنان نیز تحت تاثیر عاملان بیرونی (کشورها و قدرت های استکباری و استبدادی)قرار دارند.

وی راهکار برخورد و مقابله با افراطیون مذهبی را بیداری اسلامی و آگاهی مسلمانان دانسته و گفت: صدمات و آسیب هایی که افراطیون به دین اسلام وارد می کنند به هیچ عنوان جبران شدنی نیست و تنها راه برخورد با آنها زنده نگاه داشتن موج بیداری اسلامی ، آگاهی بخشیدن به مسلمانان و تشخیص دوست و دشمن از یکدیگر است . موج بیداری اسلامی که توسط دو انقلاب بزرگ مسلمانان یکی در ایران به رهبری امام خمینی(ره) و دیگری در افغانستان توسط مجاهدین جان بر کف برای دفاع از اسلام و مقابله با استکبار جهانی فعالیت می کنند.

حجت الاسلام فصیحی تاکید کرد: دشمنان اسلام تنها راه خاموشی موج بیداری اسلامی را تزریق فرقه های جدید در پوشش اسلامی دانسته و تا اندازه ای این فرقه ها متاسفانه بر مسلمانان تاثیر منفی گذاشته اند.