حج باشکوهترین تجلی وحدت در جهان است
60 بازدید
مصاحبه کننده : GMT - 10:23 / تهران - 13:53خبر گزاری فارس
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : بین الملل چهارشنبه 24 مهر 1392 - Oct 16 2013
تعداد شرکت کننده : 0

حج باشکوهترین تجلی وحدت در جهان است

نویسنده و کارشناس افغان در مورد مراسم باشکوه حج در جهان امروز گفت: امروزه باوجودی که پیروان سایر مکاتب در جهان، برنامه‌های مشابهی دارند اما هیچ برنامه‌ای باشکوهتر از مراسم و کنگره حج وجود ندارد.

حجت الاسلام «قربانعلی فصیحی غزنوی» کارشناس مسائل اسلامی و نویسنده افغان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ایخبرگزاری فارس در مورد اهمیت و آثار معنوی حج اظهار داشت که یکی از ارکان مهم اسلامی پس از نماز و روزه، حج است و بر هر مسلمان مستطع و توانمندی در طول عمر یکبار تشرف به این مکان مقدس واجب می‌شود، در عین حال در آیات و روایات نیز آثار و برکات فراوانی برای حج بیان شده است.

وی افزود: امروزه باوجودی که پیروان سایر مکاتب در جهان، برنامه‌های مشابهی دارند اما هیچ برنامه‌ای باشکوهتر از مراسم و کنگره عظیم حج وجود ندارد و آشنایی مسلمانان با وضعیت جهان اسلام نیز یکی از برکات این کنگره عظیم است.

نویسنده افغان با اشاره به زیبایی‌های حج و تاثیر آن بر غیر مسلمانان بیان کرد: در زمان مشخصی همه مسلمانان حاضر در این مراسم بزرگ، احرام می‌بندند و با ترتیب خاصی اعمال حج را نجام می‌دهند که این‌ها جزء زیبایی‌های حج است و دنیای امروز این مسائل را دنبال و نگاه می‌کند.

این در حالی است که کنگره عظیم حج برای مسلمانان و عیرمسلمانان جاذبه دارد و در نتیجه بسیاری از اشخاص و بخصوص جوانان در غرب با دیدن زیبایی‌های برنامه مسلمانان به اسلام گرایش پیدا کرده‌اند و یکی از کشش‌ها و جاذبه‌های اسلام همین کنگره حج است.

کارشناس مسائل اسلامی، مراسم حج بخصوص عید قربان را در تقریب مذاهب بسیار مهم دانسته و اظهار داشت که در مجموع مراسم و مناسک حج در تقریب مذاهب بسیار نقش عمده و اساسی دارد زیرا در مراسم حج اختلاف بسیار بسیار اندک نشانگر این است که اختلاف مسلمانان در فروعات هم بسیار ناچیز است در نتیجه به خوبی دیده می‌شود که مذاهب اسلامی در اصل چارچوب و ساختار اختلافی ندارند و یا بسیار جزئی است.

این در حالی است که این مراسم باعث وحدت و نزدیک شدن مسلمانان به یکدیگر می‌شود بخصوص اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) در مکه و مدینه کنفرانس هایی برای وحدت و انسجام مسلمین دایر و موضوعات مختلف برای تحیکم وحدت مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

فصیحی غزنوی در مورد مسئله برائت از مشرکین و رابطه آن با وحدت اسلامی نیز بیان کرد که اسلام دین جامع و کاملی است و سیاست اسلامی از دیانت آن جدا نیست در عین حال در بسیاری از اعمال مسلمانان هم سیاسیت و هم دیانت وجود دارد، بنابراین مسئله برائت از مشرکین در صدر اسلام نیز وجود داشته و پیامبر گرامی اسلام(ص)، امام علی و ائمه (ع) این برنامه را اجرا می‌کرده‌اند در نتیجه در فقه شیعه بخصوص در عصر حاضر با فتوای امام خمینی(ره) مسئله برائت از مشرکین یک مسئله عمده و اساسی بوده و هست تا بعد سیاسی حج هم تبلور یابد و شفاف و روشن در مناسک حج نمود داشته باشد.

این در حالی است که متاسفانه برخی حاکمان کشورهای اسلامی بخاطر وابستگی به استکبار جهانی با این مراسم مخالفت می کنند اما در اصل و اساس در اسلام این مسئله جای اختلافی ندارد.

وی ادامه داد که در حقیقت «رمی جمرات» نماد مبارزه با دشمنان اسلام، مبارزه با استکبار، نفس اماره و شیطان است بنابراین در خود اعمال حج سیاست کاملا دخیل است همچنین تظاهر کردن و برائت جستن از مشرکین در فرهنگ دینی و قرآنی ما وجود دارد که بایستی از ستمگر، خونخوار و ظالم برائت بجوییم.

فصیحی غزنوی در ادامه وحدت و انسجام را بهترین و مهمترین پیام حج برای مردم افغانستان دانسته و گفت: باتوجه به ارکان اسلامی درمی‌یابیم که این ارکان همه ما را به وحدت، اتحاد و انسجام دعوت می‌کنند و در جای جای اعمال حج نیز وحدت و هماهنگی بخوبی مشاهده می‌شود بنابراین بهترین درس حج برای مردم افغانستان وحدت و انسجام اسلامی است.

انتهای پیام/